Tahan saada korstnapühkijaks

Alljärgnev jutt on mõeldud nendele, kellel on pähe tulnud mõte, et nüüd hakkan korstnapühkijaks, nägu nõgiseks, harjad üle õla ja ruttu raha teenima. See ei ole mingi ametlik dokument, vaid soovitus nendele, kellel ikka tõsine tahtmine see amet selgeks õppida ja sellega hakata elatist teenima. Need, kes arvavad, et sügisel pühin korstnaid, talvel roogin katustelt lund, kevadel olen aiakujundaja ja suvel niidan muru võivad siinkohal lugemise pooleli jätta.

Esimese asjana tuleks leida omale mõni meister, kes selle ametiga juba pikemat aega tegeleb ja mõneks päevaks lihtsalt minna üle meistri õla vaatama, mida see töö endast kujutab, kas ma julgen üldse katuseluugist välja minna ja mööda katust liikuda.  Kahjuks on pea igal kursusel leidunud mõni õpihimuline, kes äkki avastab, et ei julge katusele ronida. Kahjuks ei saa sellisest inimesest korstnapühkijat, kuna see ju korstnapühkija põhitöö.

Kui nüüd oled otsustanud, et ikka töö meeldib ja julged seda teha, siis leiab meister sulle ka korstnapühkija mundri ja saad juba ise proovida, kuidas see töö käib. Kui oled nüüd usin ja õpihimuline, siis soovitab meister sul koolitusele minna, kus õpetatakse selle ameti teoreetilist poolt, tuleohutust, tööohutust ja veel palju muud. Siis oleks vaja veel praktiseerida meistri juures ja lihvida oma töövõtteid seniks, kui meister ütleb, et nüüd on piisavalt teadmisi ja oskusi, et eksamile minna ja tahtmise korral iseseisvalt tööle hakata.

Koit Koppel